Aiheet
Tehokkuutta niittoon PÖTTINGER-puoliperhosella
AK Kukkula Oy:n urakointiin kuuluu niin rehuntekoa, kaivinkonetöitä kuin lumenauraustakin. Rehuntekoketjun muodostavat niittokone, karhotin, paalain sekä lavetti ja paalikärry paalien siirtämiseen. Asiakaskuntaan kuuluvat pirkanmaalaiset maatilat aina lihakarjasta maitotiloihin. Pelkkää paalausta urakointiyritys tekee kaudessaan noin 1000 hehtaaria ja karhotuksia ja niittoa noin 500–600 hehtaaria kumpaakin.
Nostolaitekiinnitteisen, oikeanpuoleisen PÖTTINGER NOVACAT 402 -takaniittokoneen Antti hankki vuonna 2021. Tällöin vanha kone annettiin vaihdossa uuteen. Kaudelle 2022 Antti lisäsi etuyksiköksi PÖTTINGER NOVACAT ALPHA MOTION 351 -niittokoneen.
Tehokkuutta tuo lisää erityisesti koneiden muodostaman puoliperhosyhdistelmän 7,5 metrin työleveys. ”Polttoaineen kulutus on vain hieman korkeampi kuin aiemmin pelkällä takayksiköllä, mutta hehtaareja saa nyt tehtyä samassa ajassa tuplaten”, Antti kertoo.
”Niittoyhdistelmä on huoleton ajaa. Etukone väistää kivet, mitä kuski ei huomaa ohjaamoon, ja takakone seuraa pinnanmuotoja. Työn jäljessä ei ole ollut moittimista”, Antti kertoo.
Kustannusten nousu sai miettimään uuden ja käytetyn koneen välillä
Kustannusten nousu on saanut yrittäjän miettimään tarkemmin uusien ja käytettyjen koneiden välillä. Takakoneen Antti hankki uutena, etukoneen käytettynä. ”Tässä vaiheessa ei pysty ostamaan kaikkea uutena, ja sattui löytymään sopiva käytetty kone sopivaan hintaan”, Antti toteaa.
”Käytetyn koneen ostossa kiinnitän huomiota erityisesti käytön jälkiin ja käyttömäärään suhteutettuna hintaan, ja hieman myös koneen ikään. Käytetyn kanssa täytyy myös varata enemmän huoltovaraa”, Antti sanoo.
Mietitkö käytetyn maatalouskoneen hankkimista?
Vaihtokoneet ovat kustannustehokas ja ketterä tapa päivittää maatalouskoneesi. NHK-Keskus vastaa vaihtokoneistaan: ne myydään toimintakunnossa, ja koneiden huollosta vastaa yrityksen omien huoltomiesten joukko tukenaan sopimushuoltajien verkosto.
Katso koko valikoima ja löydä oma laatuvaihdokkisi!
Löydä sopiva ratkaisu avullamme
Etsitkö uutta konetta rehunkorjuuketjuusi? Ota yhteyttä, niin asiantuntijamme etsivät tarpeisiisi sopivan ratkaisun.

Sivusiirtoruuvillinen niittokone jouduttaa rehuntekoa
PÖTTINGERin kehittämä niittokone säästää aikaasi pellolla ja tekee niiton yhteydessä samanaikaisesti karhon. PÖTTINGER NOVACAT 352 CF sivusiirtoruuvillinen kone siirtää niitetyn rehun suoraan t... Lue lisää
PÖTTINGER NOVACAT S12 -perhosniittokoneella korjuu ei jää niitosta kiinni
Korhosten tilalla tehdään rehut vähän isommin Lapinlahtelaisen Jarmo ja Satu Korhosen lypsykarjatilan korjuuketju uudistettiin vuoden 2019 kesällä suurille viljelyaloille sopivammaksi. Samalla siirryt... Lue lisää
PÖTTINGER NOVACAT A10 Cross Flow -niittokone tehosti Pietolan tilan rehuketjua
Jari-Pekka Pietola pitää 900 sonnin lihakarjatilaa Siikajoen Karinkannassa. PÖTTINGER NOVACAT A10 Cross Flow -niittokone on ollut avaintekijä tilan rehuketjun tehostamisessa. Kone on saanut ”Machine o... Lue lisää
PÖTTINGER NOVACAT -niittokone tuo työtehoa maltillisilla investointikuluilla
Saarijärveläinen Timo Svan on niittänyt yhden kauden ajan nurmia puoliperhosyhdistelmällään, johon kuuluvat PÖTTINGER NOVACAT 351 ALPHA MOTION PRO -etuniittokone ja PÖTTINGER NOVACAT 352 -sivuniittok... Lue lisääLue lisää aiheesta
Lue myös muut ajankohtaista Lue kaikki
-
Maata näkyvissä!
Räystäät sulavat ja pidot paranevat. NHK tarjoaa kevään maanmuokkauskauden kunniaksi muun muassa lannanlevittimiä ja sänkikultivaattoreita uloskantohintaan! Strautmann VS 2005 -levitin Kuormauskapas... -
Lely Luna Comfort ansaitsee parsipaikan pihatostasi
Lehmän luonnollinen makuuaika on noin 14 tuntia vuorokaudessa. Mitä enemmän eläin makaa ja märehtii, sen paremmin se tuottaa maitoa. Oikeanlaisella kuivituksella on keskeinen rooli paitsi makuuajan ja... -
Hintakevennys!
Tehokkaiden moottoreiden ja vahvojen rakenteiden ansiosta JCB Agri 403 yltää suurempien koneiden suorituskykyyn. JCB Agri 403 ja JCB Agri 403 PLUS on suunniteltu turvalliseksi sekä kuljettajille että ...